Mám těžké astma?

U většiny pacientů dosáhneme plné kontroly příznaků astmatu díky moderní léčbě. Pokud pacient správně a pravidelně užívá předepsanou léčbu, vyvaruje se spouštěčům astmatu dokáží lékaři s vysokou pravděpodobností zajistit nemocnému plnohodnotný život. U malé části pacientů se však i přes veškeré úsilí pacienta i lékaře nedaří dosáhnout plné kontroly nemoci. Těžké astma je typické častými příznaky, vysokou spotřebou úlevové bronchodilatační léčby, nutností častých zásahů v ordinaci praktického lékaře či specialisty, mnohdy je nutná akutní lékařská pomoc cestou RZP.

Těžký průběh astmatu vidíme u žen středního věku s nadváhou a nesnášenlivostí nesteroidních antirevmatik. Nebezpečné může být astmatu pacientů se sklonem k anafylaktické reakci po kontaktu s alergenem (hmyzí bodnutí, potravinové alergeny).

Pokud po 6 měsících usilovných snah nevede léčba a vyšetřování k úspěchu, jde o případ tzv. problematického těžkého astmatu. Takový pacient by měl být odeslán svým lékařem ke konzultaci na pracovišti tzv. Národního centra pro těžké astma.

Podmínkou takové konzultace je sepsání souhrnné zprávy ošetřujícího lékaře a zajištění termínu vyšetření po domluvě lékaře s lékařem. Jak poznáte, že Vaše astma je těžké a potřebuje konzultaci v centru pro těžké astma ? Klikněte na modul (4)